در این راهنما از سئوپارس به معرفی چت جی پی تی ( ChatGPT ) و به پتانسیل هایی که برای سئو به همراه دارد می پردازیم. ChatGPT با ثبت بیش از 1 میلیون کاربر تنها در طی 5 روز به سرعت محبوبیت پیدا کرد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که یک راهنمای کامل از پتانسیل‌های ChatGPT به منظور بهبود سئو و دستیابی به رتبه های بالاتر در موتورهای جستجو برای شما تهیه کنیم.

قبل از کاربرد چت جی پی تی در سئو ابتدا بطور مختصر به معرفی آن می پردازیم.

چت جی پی تی ChatGPT چیست؟

ChatGPT یا Chatterbot GPT-3 که در نوامبر 2022 به صورت عمومی راه اندازی شد، یک پلت فرم جدید و قدرتمند هوش مصنوعی برای درک زبان طبیعی (NLU) و پردازش زبان طبیعی (NLP) است. ChatGPT توسط OpenAI و بر اساس مدل زبان منبع باز GPT-3 توسعه یافته است و برای کمک به ایجاد مکالمات سریعتر، بهتر و هوشمندتر طراحی شد. این شرکت زیرمجموعه OpenAI، یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی است که به دنبال راهکاری است تا هوش مصنوعی را برای همگان کاربردی و مفید کند.

چت جی پی تی برای ایجاد تحول در مکالمه ایجاد شد و از طریق فناوری پردازش زبان طبیعی خود قادر به ایجاد مکالمات پیشرفته بین دو نهاد است. این فناوری می‌تواند در زمینه افزایش و بهبود تجربه کاربری، بهبود پشتیبانی از مشتری و ارائه بینش بهتر به مشتریان، به کسب و کارها کمک کند. چت جی پی تی و فناوری زیربنایی آن گواه این است که مکالمات بین دو موجود می تواند هم طبیعی و هم جذاب باشد.

برای اطلاع از قیمت مشاوره سئو ساعتی با ما تماس بگیرید: 09120287144

ویژگی های ChatGPT

افزایش تعامل: ویژگی تعامل بلادرنگ ChatGPT، تعامل با مشتری را تسهیل می‌کند و به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا بصورت بلادرنگ با یکدیگر تعامل داشته باشند و به سؤالات مشتری پاسخ دهند که همین امر موجب افزایش رضایت مشتریان می شود.

ویژگی های اصلی ChatGPT عبارتند از:

 • تولید متن به سبک محاوره ای
 • پاسخگویی به سوالات
 • خلاصه کردن متن
 • ترجمه متن
 • تولید متن در سبک ها و لحن های مختلف
 • ایجاد متن منسجم و سازگار با زمینه ورودی
 • تولید متن به چندین زبان
 • توانایی تنظیم دقیق وظایف خاص با استفاده از یادگیری

از API چت جی پی تی می توان برای توسعه چت بات ها و خدمات پیشرفته تر استفاده کرد:

پشتیبانی خودکار: ویژگی اتوماسیون پشتیبانی ChatGPT به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا تعاملات خود را با مشتری خودکار کرده و اقدامات پیشگیرانه ای را برای رسیدگی به سؤالات مشتری در نظر بگیرند.

طراحی قابل تنظیم: طراحی ChatGPT قابل تنظیم است و به کسب و کارها این امکان را می دهد که جعبه چت را مطابق با ظاهر وب سایت خود برای یک تجربه کاربری یکپارچه، سفارشی سازی کنند.

نمایندگان نامحدود (Unlimited Agents): چت جی پی تی به مشاغل این امکان را می دهد که بصورت نا محدود افراد را به چت باکس خود اضافه کنند. همین امر کسب و کارها را قادر می سازد تا درخواست های مشتریان زیادی را مدیریت کنند.

ربات چت هوشمند: چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی ChatGPT به کسب و کارها کمک می کند تا رسیدگی به سوالات مشتریان را به تنهایی انجام دهند و سوالات متداول را به صورت خودکار پاسخ دهند.

قابلیت ادغام: ChatGPT را می توان با هر وب سایت، نرم افزار پشتیبانی مشتری و سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری برای ایجاد یک سیستم یکپارچه ادغام کرد.

پشتیبانی چند زبانه: چت جی پی تی پشتیبانی چند زبانه را ارائه می دهد و به کسب و کارها اجازه می دهد تا با استفاده از زبان مادری خود با مشتریان تعامل داشته باشند و تعامل با مشتری را کارآمدتر کند.

تجزیه و تحلیل: ویژگی آنالیز ChatGPT به کسب و کارها کمک می کند تا تعاملات مشتری را تجزیه و تحلیل کنند و بر این اساس عملیات خدمات مشتری خود را اصلاح کنند.

دسترسی جهانی: چت جی پی تی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا به مشتریانی از سراسر جهان دسترسی پیدا کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد خدمات خود را به چندین زبان ارائه دهند.

تولید محتوا: ChatGPT می تواند محتوای منحصر به فرد تولید کند و به سوالات خاصی پاسخ دهد.

چت جی پی تی ( ChatGPT ) چگونه کار می کند؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که چت ربات های هوش مصنوعی چگونه باهوش می شوند؟ پاسخ این سوال در یادگیری تقویتی از بازخورد انسانی (RLHF) نهفته است، یک روش آموزشی که توسط سازندگان چت بات استفاده می شود.

چت جی پی تی ( ChatGPT ) چگونه کار می کند؟

مراحل مربوط به پردازش زبان طبیعی:

 1. 1. تجزیه و تحلیل احساسات: با استفاده از آنالیز احساسات، الگوریتم سعی می کند احساس درخواست کاربر را تفسیر کند.
 2. 2. توکن سازی (Tokenization): NLP رشته ای از کلمات را به قطعات یا نشانه ها تقسیم می کند.
 3. شناسایی نهاد نامگذاری شده (Named Entity Recognition): مدل به دنبال دسته بندی کلمات است.
 4. نرمال سازی: مدل متن را پردازش می کند تا اشتباهات املایی یا اشتباهات تایپی را در قصد کاربر پیدا کند.
 5. تجزیه وابستگی: ربات چت به دنبال اشیا و موضوعات می گردد تا آنچه را که کاربران ممکن است سعی در انتقال آن داشته باشند را پیدا کند.

در ابتدا، این مدل با استفاده از تنظیم دقیق نظارت شده آموزش داده می شود، که در آن مربیان هوش مصنوعی، مکالمات را با یک کاربر و یک دستیار هوش مصنوعی شبیه سازی می کنند.

سپس، یک مدل پاداش برای یادگیری تقویتی با جمع آوری داده های مقایسه ساخته می شود که شامل دو یا چند پاسخ مدل است که بر اساس کیفیت رتبه بندی می شوند. برای این داده ها، مکالمات بین مربیان هوش مصنوعی و چت بات به صورت تصادفی انتخاب می شوند، مکالمات جایگزین تکمیلی توسط مدل نوشته می شود و مربیان هوش مصنوعی آنها را رتبه بندی می کنند.

با استفاده از مدل‌های پاداش، مدل‌های تصفیه‌شده با استفاده از تکنیک بهینه‌سازی سیاست پروگزیمال ایجاد می‌شوند. سپس چندین تکرار از همان فرآیند برای اطمینان از حداکثر هوش دنبال می شود.

در نتیجه، با استفاده از RLHF با تغییرات جزئی در تنظیمات جمع‌آوری داده‌ها، سازندگان چت بات‌ها می‌توانند مدل‌های خود را طوری آموزش دهند که هوشمند و قادر به انجام مکالماتی شبیه انسان باشند.

تمایز ChatGPT از سایر چت بات ها

ChatGPT یک مدل قدرتمند جدید هوش مصنوعی است که بر روی زیرساخت ابرکامپیوتری هوش مصنوعی Azure آموزش دیده و به خوبی تنظیم شده است. همین امر به آن اجازه می دهد تا درک و پاسخگویی زبان دقیق تر و طبیعی تری را ارائه دهد.

نحوه استفاده از چت جی پی تی ChatGPT برای سئو

متخصصان سئو برای پیشی گرفتن از رقبا، باید مجموعه ای متنوع از ابزارها و استراتژی ها را در اختیار داشته باشند. یکی از جدیدترین ابزارهای موجود در بازار ChatGPT است، یک سیستم پردازش زبان مبتنی بر هوش مصنوعی که می‌تواند به طور خودکار به درخواست‌های کاربر پاسخ دهد. در این راهنمای  ChatGPTبرای سئو، ما به بررسی برخی از راهکارهای کلیدی ارائه شده با استفاده از چت جی پی تی برای سئو می پردازیم.

1. ایده برای وبلاگ: تولید صدها ایده منحصر به فرد وبلاگ، مطابق با کسب و کار شما.

Prompt: content marketing ideas for “digital marketing agency”

ایده برای وبلاگ توسط چت جی پی تی

2. تحقیق کلمات کلیدی و کلمات کلیدی LSI: ما می توانیم از ChatGPT برای تولید کلمات کلیدی مرتبط برای مقاله خود استفاده کنیم.

Prompt: keywords for “content marketing” or LSI keywords for “content marketing

تحقیق کلمات کلیدی و کلمات کلیدی LSI توسط چت جی پی تی

3. ایجاد ساختار محتوا برای وبلاگ ها و صفحات: ما می توانیم ساختار محتوا را به راحتی با ChatGPT تولید کنیم.

Prompt: Blog structure for “The importance of having a solid content marketing strategy for your business” 

ایجاد ساختار محتوا برای وبلاگ ها و صفحات

با استفاده از روش فوق می توانیم یک مقاله کامل با استفاده از ChatGPT ایجاد کنیم. ما باید محتوا را اصلاح کنیم و عوامل داستان سرایی یا نمونه های منحصر به فرد خاصی را اضافه کنیم تا محتوا جذاب تر شود و از هر گونه تشخیص جلوگیری شود.

4. درخواست برای تولید محتوا:

1000 کلمه محتوا در مورد “بازاریابی محتوا و اهمیت آن برای تجارت” بنویسید.

توجه: گوگل الگوریتم هایی برای تشخیص محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی دارد. بنابراین اصلاح محتوا برای مرتبط کردن آن و حذف هر نوع الگوی محتوایی در صفحه الزامی است.

5. ایجاد عنوان های سئو خلاقانه : ChatGPT می تواند صدها عنوان سئو با کیفیت بالا ایجاد کند که می تواند منجر به CTR بالاتر شود.

درخواست: عناوین سئوی خلاقانه برای “بازاریابی محتوا”

ایجاد عنوان های سئو خلاقانه

6.ایجاد توضیحات متا: توضیحات متا را با محتوای جذاب ایجاد می کند.

درخواست: توضیحات متا برای “بازاریابی محتوا” در 160 کاراکتر.

ایجاد توضیحات متا

7. ایجاد سؤالات متداول برای وب سایت: ChatGPT می تواند برای ایجاد سؤالات متداول با کیفیت بالا برای وب سایت ها استفاده شود.

درخواست: ایجاد سؤالات متداول برای “بازاریابی محتوا”

ایجاد سؤالات متداول برای وب سایت

8. ایجاد اسکیما کدها : از ChatGPT می توان برای توسعه انواع کدهای اسکیما به راحتی استفاده کرد، مانند اسکیما سؤالات متداول، اسکیما رتبه بندی و غیره.

می توانید کد های اسکیما تولید شده را کپی کرده و در وب سایت خود قرار دهید.

ایجاد اسکیما کدها

9.ایجاد کد نقشه سایت: می تواند کد نقشه سایت را برای وب سایت تولید کند.

ایجاد کد نقشه سایت

10.تجزیه و تحلیل داده ها: از ChatGPT می توان برای تجزیه و تحلیل داده ها از وب سایت ها و سایر منابع برای شناسایی الگوهای رفتار مشتری استفاده کرد.

11.بهینه سازی وب سایت: ChatGPT همچنین می تواند برای بهینه سازی کد وب سایت، طرح بندی و سایر عناصر برای بهبود عملکرد و رتبه بندی در نتایج موتورهای جستجو مورد استفاده قرار گیرد.

12.نظارت بر وب سایت: از ChatGPT می توان برای نظارت بر وب سایت ها از نظر تغییرات و سایر مسائل استفاده کرد و اطمینان می دهد که وب سایت همیشه برای سئو بهینه شده است.

در نتیجه، همانطور که می بینید، ChatGPT می تواند طیف گسترده ای از مزایای را برای متخصصان سئو ارائه دهد، از اتوماسیون و خدمات مشتری گرفته تا تجزیه و تحلیل داده ها و بهینه سازی وب سایت. با استفاده از قدرت ChatGPT، متخصصان سئو می توانند کمپین های خود را به سطح بالاتری ببرند و موفقیت بیشتری در سفر سئوی خود به دست آورند.

محدودیت های چت جی پی تی ChatGPT برای سئو

سئو یا همان بهینه سازی موتور جستجو یکی از اجزای کلیدی بازاریابی آنلاین و توسعه چت بات هاست. فناوری چت بات، مانند ChatGPT، می تواند به افزایش دید، تعامل و تبدیل وب سایت کمک کند. اما در عین حال، ممکن است مسائلی را ایجاد کند که بر سئو تأثیر منفی بگذارد.

موضوع محتوای عمومی پویا (Dynamic): اولین موضوع سئو مربوط به ChatGPT استفاده از محتوای پویا است. ChatGPT برای ارائه پاسخ به سوالات کاربران بر محتوای پویا متکی است. این محتوای پویا ممکن است توسط خزنده های موتورهای جستجو متفاوت باشد. این به طور بالقوه می تواند منجر به کاهش رتبه بندی موتورهای جستجو و همچنین کاهش تعامل کاربران شود.

اگر محتوای پویا به درستی ایندکس نشود، یک وب سایت می تواند در رتبه بندی جستجو و دیده شدن آسیب ببیند. استفاده از ChatGPT همچنین تولید سریع حجم زیادی از محتوا را آسان می کند. با این حال، این خطر را افزایش می دهد که الگوریتم های موتورهای جستجو یک الگو را در نوشته شناسایی کرده و آن را با جریمه مجازات کنند. در واقع گوگل الگوریتم هایی برای تشخیص محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی دارد.

از آنجایی که سیستم های ChatGPT هنوز نسبتاً جدید هستند، توسط متخصصان سئو به طور کامل آزمایش نشده اند. این عدم آزمایش می تواند منجر به مسائل غیرمنتظره ای شود، از جمله عملکرد ضعیف یا بهینه سازی نادرست.

سوگیری داده و فقدان زمینه: ChatGPT روی مجموعه داده بزرگی از متن مکالمه آموزش داده شده است، اما داده ها ممکن است دارای سوگیری باشند. این می تواند منجر به تولید متن مغرضانه یا توهین آمیز مدل شود.

ChatGPT متنی را بر اساس ورودی دریافت می کند، اما ممکن است فاقد زمینه باشد که منجر به تولید متنی شود که مرتبط نیست یا با زمینه ورودی سازگار نیست.

همانطور که می دانید موتورهای جستجو اهمیت زیادی به هدف جستجو می دهند. محتوای تولید شده توسط ChatGPT ممکن است برای پاسخگویی به درخواست کاربر کافی نباشد.

مشکل محتوای تکراری: موضوع دیگری که باید در نظر گرفت تولید محتوای تکراری است. بخش خودکار چت بات شما ممکن است پاسخ یکسانی را به سؤالات چند کاربر ارائه دهد. این محتوای تکراری می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در خزنده های موتورهای جستجو شود و منجر به کسب رتبه پایین تر در نتایج جستجو گردد.

تغییرات الگوریتم گوگل: با افزایش روزافزون ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای بهینه سازی موتورهای جستجو، موتورهای جستجو مانند گوگل تغییرات بیشتری را در الگوریتم های خود ایجاد خواهند کرد. متخصصان سئو باید از این تغییرات آگاه باشند و استراتژی های خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

موضوع استراتژی سئو: یکی از مهمترین مسائل مربوط به ChatGPT این است که جایگزین مناسبی برای بهینه سازی موتورهای جستجوگر سنتی نیست. اگرچه چت بات ها می توانند اطلاعات مفید زیادی را در اختیار کاربران قرار دهند، اما به اندازه کلمات کلیدی، ساخت لینک و سایر تاکتیک های سئو همه کاره، کارآمد و مفید نیستند.

مشکل بهینه سازی کلمات کلیدی: بزرگترین مشکل ChatGPT این است که ممکن است کلمات کلیدی را تشخیص ندهد یا بهینه سازی را برای موتور جستجو انجام دهد.

این امر مشکلاتی را برای رتبه بندی وب سایت ایجاد می کند، زیرا صفحات حاوی پاسخ های ChatGPT به طور برجسته در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) ظاهر نمی شوند. علاوه بر این، درک و پاسخ دادن به پاسخ های طولانی تر و پیچیده تر برای ChatGPT دشوار است.

فقدان داده‌های پرطرفدار فعلی: مقالات ChatGPT صرفاً از داده‌های قدیمی تولید می‌شوند. نسخه کنونی ChatGPT تا دسامبر 2021 دارای داده است. این امر رقابت مقالات در زمینه سئو را دشوار می کند. علاوه بر این، زبان طبیعی ایجاد شده توسط ChatGPT از قوانین و سبک هایی که الگوریتم های موتورهای جستجو برای شناسایی آنها طراحی شده اند، پیروی نمی کند.

فقدان احساسات و درک انسانی: ChatGPT مبتنی بر یادگیری ماشینی است و درک درستی از متنی که تولید می کند ندارد. این بدان معنی است که نمی تواند به سؤالات پاسخ دهد یا متنی را بر اساس درک واقعی تولید کند.

تضاد با شیوه‌های سنتی سئو: در نهایت، موضوع دیگری که هنگام توسعه یک استراتژی سئو موفق از طریق ChatGPT باید در نظر گرفت، کمبود اطلاعات در مورد جستجوهای کاربر و فعالیت‌هایی است که می‌تواند ترافیک ارگانیک را به یک وب‌سایت هدایت کند.

به شدت توصیه می شود که از ChatGPT فقط به عنوان کمک برای پروژه خود استفاده کنید. تکیه کامل به ChatGPT برای سئو اثرات منفی زیادی در پی خواهد داشت.

روش صحیح استفاده ChatGPT

شرکت ها و سازمان ها در دنیای در حال پیشرفت امروز، در تلاشند تا با استفاده از فناوری، به نیازهای مشتریان خود پاسخ دهند و از روش های کارآمد و راحت استفاده کنند. بنابراین، برای استفاده حداکثری از ChatGPT، درک صحیح از قابلیت‌های آن و استفاده درست از آن‌ها ضروری است. در ادامه این مقاله، عناصر کلیدی برای استفاده از ChatGPT را به روشی دقیق و موثر مورد بحث قرار می دهیم.

اهداف و نتایج واضح را تعریف کنید: قبل از استقرار ChatGPT، مهم است که اطلاع کاملی از آنچه از چت بات می خواهید داشته باشید. چت بات قرار است در چه وظایفی به مشتری کمک کند، نتایجی که می‌خواهید مشتریان هنگام استفاده از ربات به دست آورند و محدودیت‌هایی که ممکن است داشته باشید را تعیین کنید.

درخواست‌های مکالمه را سفارشی کنید: درخواست‌های مکالمه را سفارشی کنید تا اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما اطلاعات متناسب با نیازهایشان را دریافت می‌کنند. از قبل فهرستی از موضوعات و سناریوهای مکالمه را به تیم خود ارائه دهید تا بتوانید از هر تغییری مطلع باشید و تجربه مشتری را بهینه کنید.

نظارت و آزمایش: چت بات را به طور منظم نظارت و آزمایش کنید تا مطمئن شوید که خدمات دقیق و یکنواختی ارائه می دهد. اطمینان حاصل کنید که ربات چت به درخواست های مشتری به شیوه ای جذاب و معنادار پاسخ می دهد و زمان پاسخگویی آن سریع و دقیق است.

استراتژی سئو: همانطور که در بالا ذکر شد از ویژگی های ChatGPT به عنوان کمک برای سئو خود استفاده کنید. استفاده از این ابزار در کنار سئوی معمولی بسیار موثر خواهد بود.

بازاریابی رسانه های اجتماعی: از ChatGPT برای ایجاد ایده های محتوای رسانه های اجتماعی، و ایجاد سرفصل ها، توضیحات و زیرنویس های تبلیغاتی استفاده کنید.

نتیجه گیری:

ChatGPT یک ابزار قدرتمند است که می تواند به سئو برای دستیابی به رتبه های بالاتر کمک کند. به عنوان یک مدل تولید زبان، می توان از آن برای ایجاد محتوای با کیفیت و مرتبط، تولید متا تگ ها و توضیحات و بهینه سازی سایت استفاده کرد.

با این حال، باید به یاد داشته باشید که ChatGPT یک راه حل جادویی نیست و محدودیت های خاص خود را دارد. درک سوگیری داده ها، فقدان زمینه، عدم درک، محدودیت زبان، تکیه بر داده ها، و تولید زبان همیشه عالی نیست. علاوه بر این، استفاده از ChatGPT در ارتباط با سایر بهترین روش‌های سئو، مانند تحقیق کلمات کلیدی، ساخت لینک و بهینه‌سازی وب‌سایت بسیار مهم است. با رویکرد و درک درست، ChatGPT می تواند یک دارایی ارزشمند در هر استراتژی SEO باشد.