جلب توجه مخاطب و افزایش رتبه در موتورهای جستجو با E-E-A-Tگوگل

امروزه، کسب جایگاه برتر در نتایج جستجوی گوگل برای هدایت ترافیک و جذب مشتریان بالقوه نقشی حیاتی ایفا می‌کند. رسیدن به صفحه اول نتایج (SERP) دستاوردی ارزشمند است، اما هدف نهایی کسب رتبه اول برای برند شما است.

در این راستا، استفاده از تاکتیک‌های مختلف سئو ضروری است. یکی از این تاکتیک‌ها، تمرکز بر E-E-A-T گوگل (تجربه، تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد) می‌باشد.

E-E-A-T  اگرچه به طور مستقیم جزو فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل نیست، اما در ارزیابی کیفیت محتوای شما و تعیین جایگاه نهایی آن در نتایج جستجو نقش بسزایی دارد.

در این مقاله از سئو پارس، به بررسی E-E-A-T و YMYL، نقش هوش مصنوعی در جستجو و راهکارهای ارتقای آنها برای بهبود سئو و کسب رتبه بالاتر در گوگل می‌پردازیم.

با بهینه‌سازی محتوای خود بر اساس اصول E-E-A-T و استفاده از هوش مصنوعی به طور موثر، می‌توانید به طور قابل توجهی رتبه خود را در موتورهای جستجو ارتقا داده و شاهد افزایش ترافیک و مشتریان بالقوه باشید.

E-E-A-T چیست؟

E-E-A-T مخفف کلمات تجربه (Experience)، تخصص (Expertise)، اعتبار (Authoritativeness) و قابلیت اعتماد (Trustworthiness) است. این مفهوم بخشی از دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل است که توسط ارزیاب‌های کیفیت برای سنجش محتوای وبسایت‌ها بر اساس سه عامل «کیفیت صفحه»، «درک نیازهای کاربر» و «برآورده کردن نیازهای کاربر» به کار می‌رود. بازخورد این ارزیاب‌ها به موتور جستجو کمک می‌کند تا موفقیت به‌روزرسانی‌های الگوریتم خود را بسنجد.

E-E-A-T چیست؟

در ادامه، به توضیح تک‌ تک موارد E-E-A-T می‌پردازیم:

 • تجربه (E): آیا سازنده محتوا تجربه مستقیم یا تجربه زندگی در مورد موضوعی که درباره‌اش می‌نویسد، دارد؟ برای مثال، به احتمال زیاد، افراد به نقد محصولی از کسی که از آن استفاده کرده است، بیشتر اعتماد می‌کنند تا کسی که تجربه‌ای در این زمینه ندارد.
 • تخصص (E): آیا سازنده محتوا دانش یا مهارت لازم برای صحبت در مورد موضوع را دارد؟ برای مثال، هنگام تعمیر نشتی لوله، مردم به احتمال زیاد به محتوایی از یک لوله‌کش حرفه‌ای، به جای یک فرد علاقه‌مند با تجربه کم، اعتماد می‌کنند.
 • اعتبار (A): آیا وبسایت یا صفحه به عنوان یک منبع معتبر برای آن موضوع شناخته می‌شود؟ برای مثال، اگر کسی بخواهد از جدیدترین ترندهای مُد مطلع شود، سایتی مانند ووگ، نسبت به وبلاگ یک علاقه‌مند به مُد، معتبرتر در نظر گرفته می‌شود.
 • قابلیت اعتماد (T): قابلیت اعتماد، مهم‌ترین عامل در E-E-A-T است. برای ارزیابی قابلیت اعتماد، ارزیاب‌های کیفیت به سازنده محتوا، محتوا و وبسایت نگاه می‌کنند. به همین دلیل است که دقت در صحت اطلاعات، شهرت نویسنده و گنجاندن منابع معتبر بسیار مهم است. (سایت‌های با اعتبار بالا نقطه شروع خوبی هستند.) همچنین، خود وبسایت نیز باید قابل اعتماد باشد، به عنوان مثال، امنیت برای خرید یا داشتن دستورالعمل‌های حفظ حریم خصوصی.

چرا E-E-A-T اهمیت دارد؟

گوگل و سایر موتورهای جستجو به دنبال یافتن محتوایی هستند که کاربران آن را باارزش بدانند. آنها می‌خواهند به کاربران یک تجربه کاربری خوب ارائه دهند که پاسخ‌های معتبر و مفیدی به آنچه به دنبالش هستند، بدهند. با این کار، احتمال استفاده مجدد کاربران از آن موتور جستجو افزایش می‌یابد.

این اهمیت در به‌روزرسانی‌های منظم الگوریتم، تجربه جستجوی تولید شده توسط هوش مصنوعی جدید گوگل (SGE) و گنجاندن «تجربه» در E-E-A-T مشهود است.

طبق دستورالعمل‌های گوگل، تجربه، تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد (E-E-A-T) همگی ملاحظات مهمی در ارزیابی کیفیت صفحه هستند. مهم‌ترین عضو خانواده E-E-A-T، قابلیت اعتماد است.

هسته اصلی E-E-A-T محتوایی است که به دلیل ترکیبی از تخصص، تجربه و اعتبار، توسط گوگل قابل اعتماد ارزیابی می‌شود.

بیشتر بخوانید  کانتنت هاب (content hub) چیست؟ نحوه ایجاد مرکز محتوا و شروع رتبه بندی

گوگل چگونه E-E-A-T را ارزیابی می‌کند؟

ارزیابان کیفیت گوگل از سطوح مختلف برای رتبه‌بندی E-E-A-T استفاده می‌کنند که به شرح زیر است:

 • پایین‌ترین سطح: این صفحات در سه دسته قرار می‌گیرند: مضر، غیرقابل اعتماد و اسپم. به عنوان مثال، صفحه‌ای در مورد تعمیر موتور خودرو که توسط فردی نوشته شده که هیچ تجربه مرتبطی در این زمینه ندارد.
 • کمبود: صفحاتی در این دسته به دلیل فقدان تخصص، تجربه یا اعتبار برای موضوع یا هدف صفحه، از کیفیت پایینی برخوردار تلقی می‌شوند، اما مضر نیستند. برای مثال، این می‌تواند یک وبلاگ در مورد خلبانی هواپیما باشد، اما نویسنده هیچ تجربه ای در این زمینه نداشته باشد.
 • سطح بالا: این صفحات سطوح قابل توجهی از تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد را برای خدمت به یک هدف و دستیابی خوب به آن ارائه می‌دهند. گوگل به سطح تلاش، سطح استعداد یا مهارت و اصالت، به همراه شهرت مثبت نگاه می‌کند.
 • سطح بسیار بالا: بالاترین رتبه‌بندی برای صفحاتی است که نشان‌دهنده تلاش زیاد، اصالت، استعداد یا مهارت بالا باشد. این شامل افرادی می‌شود که دانش عملی گسترده‌ای از موضوعی که در مورد آن می‌نویسند را نشان می‌دهند.

به عنوان مثال، بالاترین توجیه کیفیت در دستورالعمل‌های گوگل به صورت «شهرت بسیار مثبت وب‌سایت برای موضوع صفحه، E-E-A-T بسیار بالا برای هدف صفحه و موضوع YMYL» ذکر شده است. (YMYL مخفف Your Money or Your Life است که به موضوعاتی اشاره دارد که می‌توانند بر رفاه مالی یا سلامت شما تأثیر بگذارند.)

YMYL چیست؟

مورد دیگری که در کنار E-E-A-T باید به آن توجه کنید، «Your Money or Your Life» (YMYL) است. گوگل صفحاتی را به عنوان YMYL طبقه‌بندی می‌کند که محتوای آن‌ها پتانسیل تأثیرگذاری بر شادی، سلامتی، ثبات مالی یا امنیت فرد را داشته باشد. این شامل محتوایی می‌شود که بر رویدادهای جاری و اخبار، امور مالی، دولت و قانون، بهداشت و ایمنی و خرید تمرکز دارد.

YMYL چیست؟

برخی از نمونه‌های محتوای YMYL عبارتند از: نحوه پر کردن فرم مالیات، نحوه پس‌انداز برای بازنشستگی یا نحوه درمان سرطان روده بزرگ.

ارزیابان کیفیت گوگل استانداردهای بالایی برای کیفیت صفحات YMYL در نظر می‌گیرند، زیرا محتوای آن‌ها می‌تواند بر کاربر تأثیر بگذارد.

E-E-A-T و محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی

در حال حاضر گوگل، محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را به طور خاصی برچسب‌گذاری نمی‌کند. با این حال، به ناشران محتوا توصیه می‌کند که تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را با استفاده از متادیتای داده تصویری IPTC برچسب‌گذاری کنند و اضافه می‌کند که شرکت‌های سازنده هوش مصنوعی تصویر به زودی این متادیتا را به صورت خودکار اضافه خواهند کرد.

اما در مورد محتوای متنی، گوگل تصمیم‌گیری در مورد برچسب‌گذاری محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را به ناشران محتوا واگذار کرده است. با این حال، غول موتورهای جستجو در یک کنفرانس اخیر اعلام کرد که الگوریتم‌ها و سیگنال‌های آن بر اساس محتوای انسانی ساخته شده‌اند، بنابراین محتوای طبیعی (یا ساخته‌شده توسط انسان) را در رتبه‌های برتر قرار می‌دهد.

توجه: این رویه ممکن است با توجه به تلاش گوگل برای ایجاد یک سیاست هوش مصنوعی تغییر کند، بنابراین پیگیری تحولات در این زمینه اهمیت دارد.

چگونه E-E-A-T خود را بهبود بخشید؟

چگونه E-E-A-T خود را بهبود بخشید؟

همانطور که مشاهده کردید، بهبود E-E-A-T می‌تواند به شما در بهینه‌سازی محتوای خود و تقویت تلاش‌های سئویتان کمک کند. همچنین می‌تواند به شما در ایجاد محتوای باکیفیت، مرتبط و مفید برای مخاطب هدف‌تان یاری رساند.

بنابراین، چگونه می‌توانید E-E-A-T خود را بهبود بخشید؟ در ادامه ما شش نکته مهم را به منظور بهبود E-E-A-T مطرح کرده‌ایم:

1. پر کردن شکاف‌های دانش:

اگر مخاطب خود را درک کنید، باید بدانید که آنها به دنبال چه چیزی در فضای آنلاین هستند.

پس از پوشش موضوعات اصلی مرتبط با محصول یا خدمات خود، می‌توانید در مورد چه موارد دیگری بنویسید؟

اینجاست که باید استراتژی بازاریابی محتوای خود را به کار بگیرید و به دنبال شکاف‌هایی باشید که رقبای شما پر نکرده‌اند. آیا در شرکت شما متخصصی وجود دارد که دیدگاهی جالب در مورد یک موضوع محبوب داشته باشد؟ یا با بازخورد مشتریانی مواجه شده‌اید که به دنبال اطلاعات در مورد موضوعی خاص هستند؟

بیشتر بخوانید  محتوای سنگ بنا یا محتوای بنیادی (cornerstone content) چیست؟

به عنوان مثال، فرض کنید برای یک شرکت آرایشی و بهداشتی کار می‌کنید. شما احتمالاً قبلاً محتوایی در مورد مزایای محصولات یا نکاتی برای مراقبت از پوست ایجاد کرده‌اید. اما محتوایی در مورد روتین زیبایی بر اساس نوع پوست چطور؟ این می‌تواند یک اینفوگرافیک یا یک کتاب الکترونیکی کوچک باشد که برای جمع‌آوری اطلاعات مخاطبان استفاده می‌شود.

می‌توانید از طریق جلسات طوفان فکری یا استفاده از ابزارهایی مانند Topic Research Tool یا AnswerThePublic ایده‌های جدید برای محتوا خلق کنید.

نکته کلیدی: وب‌سایت‌های شایعه‌پراکنی، وب‌سایت‌های مد و فروم‌های هواداری می‌توانند نشان‌دهنده E-E-A-T بالا باشند. علاوه بر این، برخی از انواع اطلاعات تقریباً به طور انحصاری در انجمن‌ها و بحث‌ها یافت می‌شوند، جایی که جامعه‌ای از متخصصان می‌توانند دیدگاه‌های ارزشمندی در مورد موضوعات ارائه دهند.

2. اضافه کردن و به‌روزرسانی محتوا

گوگل محتوای جدید را دوست دارد زیرا نشان می‌دهد که سایت شما به طور مرتب نگهداری می‌شود. نظم و ترتیب انتشار محتوای شما به نوع محتوایی که تولید می‌کنید بستگی دارد.

اگر شرکت شما به خاطر انتشارات تحقیقاتی بزرگ شناخته شده است، برنامه‌ریزی محتوای شما باید این موضوع را منعکس کند. با این حال، اگر وبلاگ‌های آموزنده یا وبینارهای هفتگی تولید می‌کنید، برای به‌روز نگه داشتن مخاطبان، باید به دفعات بیشتری محتوا منتشر کنید.

محتوای موجود خود را رها نکنید. محتوا می‌تواند به سرعت قدیمی شود، به خصوص اگر بر اساس روندهای روز یا آمار و ارقام باشد. شما باید یک ممیزی محتوا انجام دهید تا ببینید محتوای موجود چه عملکردی دارد.

پس از انجام ممیزی، باید به دنبال بهینه‌سازی محتوای پربازدید یا محتوایی باشید که مخاطبان آن را ارزشمند می‌دانند تا آن را به‌روزرسانی کنید. گوگل متوجه می‌شود که شما محتوا را به‌روز کرده‌اید و تلاش‌هایتان را پاداش می‌دهد.

3. همکاری با متخصصان

مهم نیست برای چه شرکتی کار می‌کنید، همکاری با متخصصان برای تولید محتوای اصلی که E-E-A-T را تقویت می‌کند، همیشه مفید است.

این متخصص می‌تواند یکی از کارمندان داخلی با دانش عمیق در یک حوزه خاص یا یک متخصص خارجی باشد که می‌تواند دیدگاه یا زاویه جدیدی در مورد موضوع مرتبط با کسب و کار شما ارائه دهد.

با این حال، انتخاب یک «متخصص» که گوگل آن را به رسمیت بشناسد، مهم است. این کار را می‌توان با بررسی سیگنال‌های E-E-A-T متخصص، مانند پروفایل رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ یا سایت شخصی، اعتبار نویسنده یا انتشارات آنلاین انجام داد.

نکته کلیدی: شما همچنین می‌توانید با اینفلوئنسرهایی که با برند شما همسو هستند و فالوورانی دارند که با مخاطب هدف شما مطابقت دارند، همکاری کنید. اگر اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید و محتوای درستی را توسعه دهید، می‌توانید در رادار مشتریان با قصد بالا قرار بگیرید و E-E-A-T خود را تقویت کنید.

4. با استفاده از لینک‌ها، ارتباط ایجاد کنید

در حالی که داشتن محتوای پربازدید مهم است، لینک کردن آن‌ها به سایر محتوای مرتبط نیز ضروری است. این کار می‌تواند با استفاده از مدل هاب و اسپوک (یا ستون‌های محتوا) به صورت استراتژیک انجام شود.

این مدل به این معنی است که شما موضوعات «هاب» (مانند رسانه‌های اجتماعی یا سئو) دارید که آن‌ها را به مجموعه‌ای از پست‌های مرتبط یا «اسپوک» (که می‌توانند قطعات عمیق‌تر در مورد رسانه‌های اجتماعی یا سئو باشند) لینک می‌دهید.

به عنوان مثال، فرض کنید شما روی رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک موضوع تمرکز می‌کنید. هاب شما می‌تواند «محبوب‌ترین کانال‌های رسانه‌های اجتماعی کدامند؟» باشد. از آن، می‌توانید چندین مقاله ایجاد کنید که بر روی هر پلتفرم اجتماعی مانند تیک‌تاک، فیس‌بوک و غیره تمرکز دارد. سپس می‌توانید لایه دیگری را اضافه کنید که روی موضوعات تخصصی مانند الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی یا تولیدکنندگان محتوا تمرکز دارد. این مقالات دیگر، «اسپوک‌هایی» هستند که از مقاله هاب شما منشعب می‌شوند.

بیشتر بخوانید  محتوای نازک  ( Thin Content) چیست؟: تأثیر آن بر سئو و نحوه جلوگیری از آن

با استفاده از این مدل، شما در حال توسعه اعتبار در مورد موضوع هستید. گنجاندن لینک‌های داخلی از هاب به هر اسپوک و بین اسپوک‌ها می‌تواند به تقویت E-E-A-T کمک کند.

نکته کلیدی: اطمینان حاصل کنید که هنگام لینک دادن محتوای خود، از متن لنگر (Anchor Text) واضحی استفاده می‌کنید تا به طور دقیق مشخص شود که لینک به چه محتوای دیگری می‌رود. می‌توانید با استفاده از یک ابزار ممیزی سایت بررسی کنید که آیا لینک‌های موجود شما از متن لنگر استفاده می‌کنند یا خیر. همچنین پیشنهاد می کنم مقاله کانتنت هاب (content hub) چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

5. شهرت برند را مدیریت و رصد کنید

قابل اعتماد بودن، هسته اصلی E-E-A-T است، بنابراین داشتن شهرت مثبت آنلاین بسیار مهم است. برعکس، اگر شهرت منفی دارید، باید برای آن کاری انجام دهید زیرا بر اعتبار و رتبه‌بندی شما در نتایج جستجو (SERP) تأثیر می‌گذارد.

شما می‌توانید شهرت برند خود را از طریق گوگل یا سایت‌های بررسی مانند Trustpilot و Yelp زیر نظر بگیرید. همچنین می‌توانید انجمن‌هایی مانند Reddit و Quora را برای یافتن ذکر برند خود بررسی کنید، در حالی که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به طور معمول توسط مشتریان برای بیان نظراتشان – مثبت و منفی – استفاده می‌شود.

کلید ایجاد شهرت مثبت، پاسخگویی به مشتریان در سراسر کانال‌ها است.

اگر نظر مثبتی است، از شخصی که آن را گذاشته تشکر کنید و در نظر بگیرید که از او یک توصیف بخواهید که بتوانید به عنوان مدرک اجتماعی استفاده کنید. اگر کسی نظر یا پیام منفی ارسال کرد، پاسخ دهید و از او بپرسید که چه کاری می‌توانید برای حل مشکل انجام دهید، یا اگر شکایتی در مورد محصول یا خدمات دارید، عذرخواهی کنید.

نکته کلیدی: یک پروفایل کسب و کار گوگل راه‌اندازی کنید تا جزئیاتی در مورد کسب و کار مانند مکان، ساعات کاری و غیره را ارائه دهید. همچنین بخشی برای بررسی وجود دارد که می‌توانید آن را مدیریت و رصد کنید.

6. روی تجربه مشتری (CX) تمرکز کنید

تجربه مشتری برای گوگل بسیار مهم است. این اصل و اساس تجارت آنهاست زیرا هدف آنها هدایت افراد به سمت محتوای باارزش و معتبری است که نیازهای آنها را برآورده کند و با هدف جستجو مطابقت داشته باشد.

بخش بزرگی از این موضوع، مسیر مشتری است. لوک اُلئاری در پادکست DMI اشاره می‌کند که برندها باید با انتظارات کاربران از کلیک کردن روی یک نتیجه جستجو مطابقت داشته باشند. بنابراین، اگر کاربری روی لینک یک وبلاگ کلیک کند، باید مستقیماً به آن وبلاگ هدایت شود و محتوایی را که بر اساس متن موجود در SERP انتظار دارد، ببیند.

نکته کلیدی: با Core Web Vitals  راه های افزایش سرعت سایت آشنا شوید تا بفهمید چگونه وب‌سایت خود را برای ارائه یک تجربه آنلاین بهتر بهینه کنید.

سخن پایانی

در این راهنمای جامع، به طور مفصل به بررسیE-E-A-T، معیارهای آن و راهکارهای عملی برای ارتقای آن پرداختیم.

با بهینه‌سازی محتوای خود بر اساس اصول E-E-A-T و YMYL و استفاده از هوش مصنوعی به طور موثر، می‌توانید به طور قابل توجهی رتبه خود را در موتورهای جستجو ارتقا داده و شاهد افزایش ترافیک و مشتریان بالقوه باشید.

در اینجا خلاصه‌ای از نکات کلیدی ارائه شده در این مقاله آمده است:

 • E-E-A-T مخفف تجربه، تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد است و معیاری است که گوگل برای ارزیابی کیفیت محتوای وب سایت ها از آن استفاده می کند.
 • YMYL مخفف Your Money or Your Life است و به صفحات وب مربوط می شود که می توانند بر سلامتی، امور مالی یا رفاه کاربران تأثیر بگذارند.
 • هوش مصنوعی نقش فزاینده ای در جستجوی گوگل ایفا می کند و از آن برای درک بهتر محتوای وب سایت ها و ارائه نتایج جستجوی مرتبط تر به کاربران استفاده می شود.

با دنبال کردن نکات ارائه شده در این مقاله، می توانید به بهبود سئوی وب سایت خود و کسب رتبه های بالاتر در نتایج جستجوی گوگل دست پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که سئو یک فرآیند مداوم است و برای حصول بهترین نتیجه، باید به طور مرتب وب سایت خود را به روز رسانی و بهینه سازی کنید.

منبع: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/a-guide-to-google-e-e-a-t