اگر شما یک سئو کار با تجربه هستید، قبلاً در مورد روش های سئو کلاه سفید در مقابل کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری اطلاعات دارید. با این حال، اگر در سئو تازه کار هستید و ارتباط کلاه ها را با بهینه سازی موتورهای جستجو نمی دانید، در ادامه این مقاله از سئو پارس با ما همراه باشید.

سئو کلاه سفید در مقابل کلاه سیاه: مفاهیم، ویژگی ها، روش ها

اصطلاحات سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه از فیلم های وسترن دهه ۱۹۵۰ می آیند که در آن قهرمانان کلاه سفید بر سر می گذاشتند و افراد بد کلاه سیاه را ترجیح می دادند. ده سال پیش، روش‌هایی که امروزه از آن به عنوان روش‌های سیاه یاد می‌شود، به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفت که کاملاً طبیعی تلقی می‌شد و نتیجه می‌داد.

سئو کلاه سفید در مقابل کلاه سیاه

بنیانگذار سایت Backlinko.com، برایان دین، در سال ۲۰۱۰ در هنگام راه اندازی اولین وب سایت خود از روش های کلاه سیاه استفاده می کرد: استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، لینک های مبهم و راه های مختلف برای تقلب در گوگل بسیار عالی عمل می کرد. اما او به زودی متوجه شد که این روش‌ها فقط تأثیرات کوتاه مدت به همراه دارد و سپس به روش کلاه سفید روی آورد.

امروزه مفاهیم سئو کلاه سفید در مقابل کلاه سیاه به استراتژی های سئو و انتخاب تکنیک ها مرتبط است. گوگل سالانه الگوریتم‌ها و فاکتورهای رتبه‌بندی سئو خود را پیچیده تر می‌کند، فیلترهای اضافی ظاهر می‌شود و چالش‌های جدیدی برای متخصصان سئو دائماً در حال ظهور است. کافی است بگوییم در سال ۲۰۱۸، ۳۲۰۰ تغییر در موتور جستجو ایجاد شد.

بنابراین، درک این نکته بسیار مهم است که در حال حاضر سئو کلاه سفید و کلاه سیاه چگونه به نظر می رسند و کدام روش ها موثر و قابل قبول هستند. برای دریافت هرگونه مشاوره سئو و طالاع از تعرفه سئو سایت می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

سئو کلاه سفید چیست؟

اصطلاح سئو کلاه سفید به روش هایی اشاره دارد که در دستورالعمل های گوگل هستند. سایت هایی که در این راه پیشرفت می کنند، خطر تحریم شدن توسط موتورهای جستجو را ندارند.

تاکتیک‌های White hat SEO ، یک بازی تمیز تحت قوانین گوگل است. برای سئو سفید باید بهینه سازی بطور سیستماتیک انجام شود و نتیجه کار نیز در بلند مدت ظاهر می شود اما در نهایت موقعیت های بالایی در SERP کسب می کنند. بهینه سازی کلاه سفید زمانبر است اما اثرات پایدار و بلندمدتی به همراه دارد.

مشابه این اصطلاح، مفهوم بازاریابی کلاه سفید است که روش هایی را در بازاریابی دیجیتال به کار می روند مشخص می کند. همانند سئو، در اینجا نیز فقط از تکنیک‌های قانونی و قابل قبول اخلاقی استفاده می‌شود که به سرعت نتیجه نمی‌دهند، اما شهرت خوب و سود بلندمدت را تضمین می‌کنند.

یکی از ابزارهای موثر بازاریابی کلاه سفید، تجزیه و تحلیل فعالیت های رقبا برای شکل دادن به استراتژی ها است.

سئو کلاه سفید چیست؟

تکنیک های سئو کلاه سفید

ایجاد محتوای مرتبط:
 1. تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی
 2. متون با کیفیت بالا و منحصر به فرد، به روز رسانی منظم آنها.
 3. وجود کلمات کلیدی در عنوان و عنوان‌های فرعی.
 4. تصاویر اصلی با کیفیت
 5. ایجاد محتوا برای کاربران و نه برای موتورهای جستجو.
ساختار سایت و کد URL واضح:

یک وب سایت ساختاریافته ، دسترسی را برای کاربران بسیار راحت می کند و توسط موتورهای جستجو رتبه بهتری دارد.

بهینه سازی و سازگاری سازگار با موبایل:
 1. توسعه یک طراحی تطبیقی با در نظر گرفتن ویژگی های یک دستگاه تلفن همراه.
 2. کوتاه کردن یا حذف کردن تنها بلوک های غیر ضروری سایت در نسخه موبایل.
 3. اطمینان از سرعت لود بالا برای نسخه های موبایل و دسکتاپ و بهینه سازی سرعت برای دستگاه های تلفن همراه به کمک ابزارهای PageSpeed.
 4. سرویس داینامیک برای استفاده از HTML و CSS مختلف برای دستگاه ها بسته به داده های User-Agent.
 5. بهینه سازی برای جستجوی صوتی
 6. ناوبری راحت سایت که در نظر می گیرد کاربران موبایل زمان کمتری را در یک صفحه صرف می کنند.
تشکیل یک محیط مرجع:
 1. پر کردن سایت با محتوای مرتبط که کاربران به اشتراک خواهند گذاشت.
 2. تبادل لینک با سایت های همکار و قرار دادن لینک های حمایت شده.
 3. لینک های تولید شده توسط کاربر (UGS) که از نظرات، پست ها، انجمن ها، رسانه های اجتماعی و غیره به دست می آیند.
 4. استفاده از لینک سازی داخلی در ساختار سایت.
 5. وبلاگ نویسی، ایجاد پیوند و کار با شبکه های اجتماعی.
اولویت تجربه کاربری (UX):
 1. ایجاد محتوای مفید و جالب.
 2. توسعه طراحی وب سایت اورجینال و با کیفیت.
 3. ساختار سایت واضح و راحت
 4. تجزیه و تحلیل رفتار کاربر

امروزه، اکثر متخصصان سئو سعی می‌کنند به تاکتیک‌های White hat SEO پایبند باشند، مخصوصاً هنگام کار با پروژه‌های بلندمدت. همانطور که الگوریتم های گوگل تکامل می یابند، روش ها نیز تکامل می یابند و موارد جدیدی ظاهر می شوند.

ویژگی اصلی محتوای سئو کلاه سفید کاربر محور بودن، مفید بودن و کاربرپسند بودن آن است. محتوای باکیفیت و جالب یک ابزار طبیعی برای جذب ترافیک ارگانیک است و راهی برای حفظ توجه بازدیدکنندگان است. همچنین مدت زمانی را که کاربران در سایت می گذرانند افزایش می دهد و احتمال بازدید دوم نیز افزایش می یابد.

استفاده از کلمات کلیدی نقش عمده ای در ایجاد محتوای مرتبط و رتبه بندی سایت دارند. شما باید کلمات کلیدی را انتخاب کنید که نه تنها با موضوع سایت بلکه برای یک پست خاص نیز مناسب باشند. هنگام انتخاب کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل محتوای سایت‌هایی که به طور مداوم در نتایج جستجو فهرست شده‌اند، مفید است. بسیار مهم است که کلمات و عبارات کلیدی تا حد امکان به صورت ارگانیک در بافت و ساختار متون قرار گیرند. در این صورت محتوا برای کاربران جذاب خواهد بود و به طور همزمان نیازهای موتور جستجو را نیز برآورده می کند.

سئو کلاه سیاه چیست؟

نقطه مقابل قوانین و روش های قانونی، سئو کلاه سیاه است. میزان سیاهی تحت تأثیر تاکتیک‌های Black hat SEO و چگونگی بهینه‌سازی برای دستیابی به اهداف است. طیف وسیعی از ترفندهایی که محدودیت‌های موتورهای جستجو را برای اقدامات غیرقانونی دور می‌زند.

تکنیک های سئو کلاه سیاه

تکنیک های سئو کلاه سیاه

 1. پنهان کاری یا کلاکینگ (Cloaking) : نمایش صفحات وب به صورت‌های مختلف برای کاربر و خزنده های وب. برای بازدیدکنندگان، محتوای قابل مشاهده و درک آسان ایجاد می شود اما برای اسپایدر های موتور جستجو ، متن‌ها با توجه به ترجیحات آنها نوشته می‌شود. در این روش باید داده‌های IP، آدرس‌ها یا رشته‌های عامل کاربر را بررسی کنید تا تعیین کنید چه زمانی و چه چیزی به آنها نمایش داده شود.
 2. متن و لینک های پنهان : افزودن متن به سایت با کلمات کلیدی یا لینک هایی که برای کاربر قابل مشاهده نیستند. آنها می توانند با پس زمینه ادغام شوند یا با فونت نقطه صفر نوشته شوند، خارج از صفحه با استفاده از CSS، در پشت تصاویر پنهان شوند یا روی تصاویر تک پیکسلی نامرئی قرار گیرند، یا پیوندی به شکل یک نماد کوچک را می توان در آن پنهان کرد.
 3. کپی کردن مطالب با استفاده از متن خارجی : در عمل Black hat SEO به کیفیت توجهی نمی کند، زیرا حفظ کیفیت محتوا فرآیندی پر زحمت و پرهزینه است. جمع‌آوری بخش‌هایی از متون به‌دقت بهینه‌سازی‌شده دیگران، یک عمل رایج در Black hat SEO است.
 4. درگاه : به طور خاص برای سایت ها ایجاد می شوند تا توجه کاربران را به خود جلب کنند و منبع دیگری را تبلیغ کنند. آنها مملو از کلمات کلیدی و لینک هستند، هیچ اطلاعات مفیدی در خود ندارند و به عنوان وسیله ای برای انتقال بازدیدکنندگان به یک وب سایت تبلیغ شده عمل می کنند.
 5. شبکه وبلاگ خصوصی (PBN) : از دامنه‌هایی استفاده می‌کند که اغلب برای کاربر بی‌فایده هستند. این یکی از راه های افزایش حجم بک لینک ها است.
 6. وب سایت های ماهواره ای : ایجاد سایت های بسیار بی کیفیت با محتوایی که بیش از حد از کلمات کلیدی و لینک ها اشباع شده است. با توجه به مقدارشان می توانند کاربران را به سایت اصلی جذب کنند.
 7. تغییر مسیرهای یواشکی : در این روش بازدیدکننده بدون هشدار به آدرس دیگری هدایت می شود، جایی که ممکن است بدافزار را دریافت کند یا هک شود. همچنین ممکن است شامل ادغام چندین صفحه در یک صفحه باشد.
 8. کلیک طعمه : استفاده از عناوین طعمه تحریک آمیز که توجه کاربران را به خود جلب می کند و با هدف دریافت تعداد زیادی کلیک ایجاد می شوند. به دلیل زمان کوتاهی که کاربران در صفحه می گذرانند، کلیک ها بسیار سریع محاسبه می شوند.

در دنیای سئو کلاه سیاه ، روش‌های آشکارا غیرقانونی مانند هک کردن سایت‌ها و صفحات کاربری، هرزنامه‌های ارسالی از منابع هک شده و تاکتیک‌های انگل و قرار دادن محتوا در سایت‌های معتبر با تغییر مسیر همراه است.

بیشتر بخوانید  خزیدن و نمایه سازی به چه معناست؟

سئو کلاه خاکستری چیست؟

اگر منحصراً از دستورالعمل‌های گوگل پیروی کنید و از قوانین تعیین‌شده توسط سیستم دور نشوید، سال‌ها طول می‌کشد تا به موقعیت‌های برتر برسید. در واقعیت، هر بهینه‌سازی به دنبال کارآمدترین و سریع‌ترین مسیر است.

تاکتیک‌های Gray hat SEO دارای ابزارهای سئو سفید هستند که غالب هستند، اما روش‌های Black hat SEO نیز اقتباس و استفاده می‌شوند. در اصل، Gray hat SEO مجموعه دیگری از تاکتیک ها و تکنیک هاست که ترکیبی از سئو کلاه سفید و کلاه سیاه است. سئوهای کلاه خاکستری اهمیت زیادی دارند زیرا می توانند رتبه وب سایت شما را بدون هیچ گونه پیامد منفی بهبود بخشند.

ایجاد تعادل در چارچوب آنچه مجاز است هر سال دشوارتر می شود، زیرا بیشتر زرادخانه سئو کلاه سیاه غیرقانونی باقی می ماند. با این حال، برخی از روش ها را می توان با احتیاط در عمل با سئو مدرن تطبیق داد. هنگام انتخاب روش های مرزی، باید خطر تحریم شدن را به خاطر بسپارید و مزایا و معایب را به دقت بسنجید.

تکنیک های سئو کلاه خاکستری

 1. بک لینک ها : حجم لینک ها مستقیماً بر رتبه بندی و SERP تأثیر می گذارد. برای ایجاد بک لینک می توانید از مکانیزمی استفاده کنید که تا حدودی شبیه PBN است. پیوندها همچنین از انتشارات اضافی، بررسی ها، نظرات، رسانه های اجتماعی، اما از پلتفرم های مستقل و مفید به دست می آیند. ایجاد رابطه، اطلاع رسانی و ارسال پست مهمان از جمله اقدامات موثر است. محتوای نوشته شده برای سایت دیگری ممکن است یک بک لینک ایجاد کند و حتی ترافیک هدفمند را جذب کند.
 2. اشباع محتوا با کلمات کلیدی : برخلاف اشباع بیش از حد، که مشخصه Black hat SEO است، تاکتیک های سئو کلاه خاکستری شامل پر کردن محتوا با کلمات کلیدی و عبارات مرتبط است. این باعث می شود سایت برای نمایه سازی و رتبه بندی قابل مشاهده باشد اما از هرزنامه و تحریم شدن توسط گوگل جلوگیری می کند. چنین نمونه Gray hat SEO در عمل شبیه بررسی و تحلیل با استفاده از خدمات سئو است.
 3. ساخت برند مبتنی بر سئو : استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با محتوای نام تجاری، صفحه و آدرس URL، احتمال یک موقعیت بالاتر در SERP را افزایش می دهد.

علاوه بر این روش ها، برخی از متخصصان سئو از روش های غیر استاندارد و حتی ماجراجویانه برای پیشی گرفتن از گوگل استفاده می کنند. استفاده از تصاویر استوک یکی از این روش هاست، زیرا گوگل آنها را منحصر به فرد می داند.

یکی دیگر از این روش ها ایندکس معکوس است. به طور خاص، پردازش متون رقبا که به طور پیوسته در رتبه اول قرار دارند. با این حال، این یک تکنیک بحث برانگیز و زمان بر است که ارزش بررسی جدی را ندارد.

تفاوت بین سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری بطور خلاصه

سئو کلاه سفید

معنییک استراتژی سئو که برای بهبود عملکرد جستجوی یک وب سایت استفاده می شود.
مزایابرای ایجاد شبکه با کاربران آنلاین و مزایای بیشتر خوب است.
معایبسئو کلاه سفید زمان زیادی را برای نشان دادن نتایج مورد انتظار نیاز دارد. اگر از سئو کلاه سفید استفاده می کنید باید صبور باشید.
قانونی بودنقانونی است.

سئوی کلاه سیاه

معنییک استراتژی سئو است که توسط سئو کارها برای افزایش رتبه صفحه یا وب سایت استفاده می شود.
مزایابرای مصارف کوتاه مدت مفید است. این ابزار به استفاده از نقاط کور، محدودیت ها و شکاف ها کمک می کند.
معایبوب سایت ممکن است جریمه شود و تمام تلاش شما ممکن است هدر رود. سئو کلاه سیاه یک روش غیراخلاقی است.
قانونی بودناین روش غیرقانونی نیست، اما برخی از دستورالعمل های تعیین شده در SEO را نقض می کند.

سئو کلاه خاکستری

معنیترکیبی از سئو کلاه سفید و کلاه سیاه.
مزایابرای بهبود رتبه وب سایت ها بدون هیچ عواقب منفی مفید است.
معایببه خوبی سایر روش های سئو نیست. برای برنامه ریزی استراتژیک بلند مدت اصلا توصیه نمی شود.
قانونی بودنقانونی است اما دارای ریسک بیشتری نسبت به بقیه است.

چه زمانی سئو کلاه سفید را انتخاب کنیم؟

وب سایت‌های مختلفی در اینترنت وجود دارند و همه این وب سایت‌ها روی یک موضوع کار نمی کنند. بنابراین، بسته به نوع کار، باید مناسب ترین استراتژی سئو را برای وب سایت خود انتخاب کنید. استفاده از سئو کلاه سفید در موارد زیر بسیار مفید است :

 • برای ایجاد محتوای معنادار، مفید و آموزنده در وب سایت.
 • اگر وب سایت شما تماماً در مورد آموزش افراد است.
 • محتوای خوب باعث می شود سایر وب سایت ها، سایت شما را به عنوان یک منبع پیوند دهند که یکی از دلایلی است که شما باید سئو کلاه سفید را انتخاب کنید.

چه زمانی سئو کلاه سیاه را انتخاب کنیم؟

قبل از استفاده از سئو کلاه سیاه به دقت فکر کنید زیرا سئو کلاه سیاه برخلاف دستورالعمل های گوگل و خدمات بینگ عمل می کند. بنابراین، خطر مسدود شدن دائمی وب سایت شما توسط گوگل یا بینگ وجود دارد.

سئو کلاه سیاه می تواند توسط افرادی انتخاب شود که قصد دارند وب سایتشان از نظر سئو رتبه بالاتری کسب کند. برخی از تکنیک‌های کلاه سیاه که توسط اکثر شرکت‌ها استفاده می‌شود شامل کی ورد استافینگ، پنهان کردن و همچنین استفاده از شبکه‌های لینک سازی خصوصی است.

چه زمانی سئو کلاه خاکستری را انتخاب کنیم؟

سئوی کلاه خاکستری با دو روش سئوی دیگر کاملاً متفاوت است. سئو کلاه خاکستری تنها در صورتی قابل بررسی است که وب سایت شما فقط برای به دست آوردن لینک ایجاد شده باشد. این دوباره با دستورالعمل های گوگل مغایرت دارد. بنابراین، با دقت فکر کنید و سپس سئو خاکستری را انتخاب کنید.

گوگل تنها در صورتی می تواند وب سایت شما را در بالاترین رتبه قرار دهد که کیفیت محتوا در سطح بالایی باشد. اما، استفاده از سئو خاکستری ممکن است راه حل ایده آلی نباشد.